


1.4 Xpress F/C P/V February 2026
| Power Output | 63 kW |
| Torque | 132 Nm |
| 0-100 kph | 12,2 s |
| Top Speed | 177 km/h |
| Engine Capacity | 1 398 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 5,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 45 L |
| Fuel Range | 763 km |
| CO2 Emissions | 140 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 175/70 R14 |
| Tyre Rear | 175/70 R14 |
| Length | 3 972 mm |
| Width | 1 682 mm |
| Height | 1 462 mm |
| Wheelbase | 2 470 mm |
| Ground Clearance | 143 mm |
| Kerb Weight | 1 097 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 587 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 2 |
| Body Type | panel van |
| Turning Circle | 10,6 m |
| Load Capacity | 490 kg |
| Load Volume | 280 952 L |
| Towing Capacity | 953 kg |
| Warranty Period | 3 vehicle / 5 engine |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | ○ Optional |
| Service Plan Years | opt various |
| Service Plan Distance | opt various |
| Maintenance Plan | ○ Optional |
| Maintenance Plan Distance | opt various Km |
| Maintenance Plan Years | opt various |
| Service Intervals | 15000 |