


1.0 TSI GT (5dr) March 2026
| Power Output | 81 kW |
| Torque | 200 Nm |
| 0-100 kph | 9,7 s |
| Top Speed | 196 km/h |
| Engine Capacity | 999 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 3 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 4,8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 45 L |
| Fuel Range | 938 km |
| CO2 Emissions | 114 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Daytime Running Lights | ○ Optional |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/40 R17 |
| Tyre Rear | 215/40 R17 |
| Length | 3 972 mm |
| Width | 1 682 mm |
| Height | 1 447 mm |
| Wheelbase | 2 470 mm |
| Ground Clearance | 128 mm |
| Kerb Weight | 1 092 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 530 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | hatch |
| Folding Rear Seat | bench |
| Turning Circle | 10,6 m |
| Load Volume | 280 952 L |
| Towing Capacity | 1 000 kg |
| Warranty Period | 3 vehicle / 5 engine |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 2 yr |
| Service Plan Distance | 30 000 km |
| Service Intervals | 15000 |