
2.5 D-4d Panelvan November 2006 - PANELVAN
| Power Output | 75kW@3600 |
| Torque | 260Nm@1600 |
| 0-100 kph | 25,4 s |
| Top Speed | 145 km/h |
| Engine Capacity | 2 494 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | Not Available |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 1 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ○ Optional |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | X |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | Not Available |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | X |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | X |
| Lane Departure Warning | X |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 195 R15 C 8PR |
| Tyre Rear | 195 R15 C 8PR |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Length | 4 695 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 980 mm |
| Wheelbase | 2 570 mm |
| Ground Clearance | 195 mm |
| Kerb Weight | 1 730 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 800 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 3 |
| Body Type | PANELVAN |
| Turning Circle | 11,4 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 6 043 kg |
| Towing Capacity | 1 000 kg |
| Warranty Period | 12 |
| Warranty Distance | 40 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 10000 |