


2.8 GL A/T 14 SEAT November 2023
| Power Output | 115 kW |
| Torque | 420 Nm |
| Top Speed | 100 km/h |
| Engine Capacity | 2 755 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| ABS | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/65 R16 C |
| Tyre Rear | 235/65 R16 C |
| Length | 5 915 mm |
| Width | 1 950 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 3 860 mm |
| Ground Clearance | 185 mm |
| Kerb Weight | 2 655 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 810 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 14 |
| Body Type | MPV |
| Turning Circle | 12,8 m |
| Approach Angle | 15,2 ° |
| Departure Angle | 15,4 ° |
| Load Capacity | 1 155 kg |
| Towing Capacity | 1 500 kg |
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 9 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 10000 |