


4.0p P/U D/C March 2026 - Double Cab
| Power Output | 170 kW |
| Torque | 360 Nm |
| 0-100 kph | 12,6 s |
| Top Speed | 165 km/h |
| Engine Capacity | 3 956 cc |
| Engine Layout | V |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 14,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 130 L |
| Fuel Range | 903 km |
| CO2 Emissions | 343 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 265/70 R16 |
| Tyre Rear | 265/70 R16 |
| Length | 5 235 mm |
| Width | 1 870 mm |
| Height | 1 945 mm |
| Wheelbase | 3 180 mm |
| Ground Clearance | 235 mm |
| Kerb Weight | 2 165 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 200 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | pick-up - double cab |
| Turning Circle | 14.4 - 15.0 m |
| Approach Angle | 33 ° |
| Departure Angle | 27 ° |
| Wading Depth | 700 mm |
| Load Capacity | 1 035 kg |
| Towing Capacity | 1 500 kg |
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 9 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 10000 |