


2.8 GD-6 P/U S/C March 2026 - Single Cab
| Power Output | 150 kW |
| Torque | 450 Nm |
| Top Speed | 150 km/h |
| Engine Capacity | 2 755 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 7,6 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 9 090 180 L |
| Fuel Range | 2 368 km |
| CO2 Emissions | 197 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 265/70 R16 |
| Tyre Rear | 265/70 R16 |
| Length | 5 235 mm |
| Width | 1 870 mm |
| Height | 1 955 mm |
| Wheelbase | 3 180 mm |
| Ground Clearance | 235 mm |
| Kerb Weight | 2 120 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 300 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | pick-up - single cab |
| Turning Circle | 14,4 m |
| Approach Angle | 33 ° |
| Departure Angle | 27 ° |
| Load Capacity | 1 180 kg |
| Towing Capacity | 3 500 kg |
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 9 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 10000 |