
2.5i Premium Lineartronic October 2009 - All-Terrain
| Power Output | 123kW@5600 |
| Torque | 229Nm@4000 |
| 0-100 kph | 10,4 s |
| Top Speed | 198 km/h |
| Engine Capacity | 2 457 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL FLAT 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED AUTOMATIC, LINEARTRONIC CVT |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 9,1 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 17,7 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 9,7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 65 L |
| CO2 Emissions | 214 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO, BLUETOOTH, CR |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/60 R17 |
| Tyre Rear | 225/60 R17 |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ◆ Partial |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | DRIVER |
| Length | 4 775 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 615 mm |
| Wheelbase | 2 745 mm |
| Ground Clearance | 213 mm |
| Kerb Weight | 1 552 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 040 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 0 m |
| Approach Angle | 19 ° |
| Departure Angle | 22 ° |
| Wading Depth | 460 mm |
| Diff Lock | ✓ Standard |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 690 kg |
| Towing Capacity | 1 500 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 63 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 25000 |