


2.5i Field CVT May 2021
| Power Output | 138 kW |
| Torque | 245 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 2 498 cc |
| Engine Layout | boxer |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | CVT |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 7,3 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 9,2 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 6,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 63 L |
| Fuel Range | 863 km |
| CO2 Emissions | 168 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Passenger) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/60 R18 |
| Tyre Rear | 225/60 R18 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | Not Available |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 4 850 mm |
| Width | 1 875 mm |
| Height | 1 675 mm |
| Wheelbase | 2 745 mm |
| Ground Clearance | 213 mm |
| Kerb Weight | 1 661 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | estate |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 11 m |
| Approach Angle | 19,7 ° |
| Departure Angle | 22,6 ° |
| Load Volume | 5 221 267 L |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 75 000 km |
| Maintenance Plan Years | 3 yr |
| Service Intervals | 15000 |