
270 XDI AT July 2004 - STATION WAGON
| Power Output | 121kW@4000 |
| Torque | 340Nm@2400 |
| 0-100 kph | 14 s |
| Top Speed | 171 km/h |
| Engine Capacity | 2 696 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED MULTI-MODE AUTO WITH LOCK-UP, 2 REVERSE GEARS |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 12,5 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 14,6 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 9,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 255/65 R16 |
| Tyre Rear | 255/65 R16 |
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 4 720 mm |
| Width | 1 870 mm |
| Height | 1 830 mm |
| Wheelbase | 2 820 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Kerb Weight | 1 897 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 550 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 11,2 m |
| Approach Angle | 28,5 ° |
| Departure Angle | 25 ° |
| Wading Depth | 450 mm |
| Diff Lock | AUTO |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 1 524 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 10000 |