
290 4x4 D/cab January 2004 - Double Cab
| Power Output | 88kW@4000 |
| Torque | 250Nm@2250 |
| 0-100 kph | 12,8 s |
| Top Speed | 156 km/h |
| Engine Capacity | 2 874 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 5 |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 10,6 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 13,6 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 1 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ○ Optional |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 235/70 R16 |
| Tyre Rear | 235/70 R16 |
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Adjustment | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 4 935 mm |
| Width | 1 864 mm |
| Height | 1 760 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Ground Clearance | 195 mm |
| Kerb Weight | 1 876 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 520 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | DOUBLE CAB |
| Turning Circle | 11,2 m |
| Approach Angle | 29 ° |
| Departure Angle | 23 ° |
| Wading Depth | 455 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 569 kg |
| Towing Capacity | 2 520 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 10000 |