


114 2.0 CDI PRO F/C P/V June 2024
| Power Output | 100 kW |
| Torque | 330 Nm |
| Top Speed | 183 km/h |
| Engine Capacity | 1 950 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 6,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Fuel Range | 1 148 km |
| CO2 Emissions | 164 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ○ Optional |
| USB Port | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Reversing Camera | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Tow Bar | ○ Optional |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ○ Optional |
| Lane Departure Warning | ○ Optional |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/55 R17 |
| Tyre Rear | 225/55 R17 |
| Leather Seats | Not Available |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 5 140 mm |
| Width | 19 282 244 mm |
| Height | 1 910 mm |
| Wheelbase | 3 200 mm |
| Kerb Weight | 1 800 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 800 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 2 |
| Body Type | panel van |
| Turning Circle | 12,9 m |
| Load Volume | 6 000 L |
| Warranty Period | 2 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Service Plan | ○ Optional |
| Service Plan Years | 25 yr |
| Service Plan Distance | opt 100000 to 150000 |
| Maintenance Plan | ○ Optional |
| Maintenance Plan Distance | opt 100000 to 150000 Km |
| Maintenance Plan Years | 25 yr |
| Service Intervals | service interval indicator / 25000 |