


119 2.0 CDI Tourer Select A/T April 2025
| Power Output | 140 kW |
| Torque | 440 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 950 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 9 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 7,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Fuel Range | 972 km |
| CO2 Emissions | 186 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ○ Optional |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Tow Bar | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Electric Tailgate | ✓ Standard |
| Electric Sliding Doors | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 225/55 R17 |
| Tyre Rear | 225/55 R17 |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 5 140 mm |
| Width | 19 282 244 mm |
| Height | 1 910 mm |
| Wheelbase | 3 200 mm |
| Kerb Weight | 2 442 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 200 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 8 |
| Body Type | MPV |
| Turning Circle | 12,9 m |
| Load Volume | 990-1220-4630 l |
| Towing Capacity | 2 000 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan | ○ Optional |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | service interval indicator / 25000 |