


1.5 Dynamic A/T 5dr July 2024
| Power Output | 82 kW |
| Torque | 146 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 496 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 5,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 51 L |
| Fuel Range | 864 km |
| CO2 Emissions | 136 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Head-Up Display | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 205/60 R16 |
| Tyre Rear | 205/60 R16 |
| Length | 4 460 mm |
| Width | 1 795 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 725 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Kerb Weight | 1 314 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 870 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | hatch |
| Turning Circle | 10,6 m |
| Load Volume | 295 L |
| Towing Capacity | 1 000 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | unlimited Km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | unlimited |
| Service Intervals | 15000 |