
3000 CRDI Drifter SLX July 2007 - Single Cab
| Power Output | 115kW@3200 |
| Torque | 380Nm@1800 |
| 0-100 kph | 0 s |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 2 953 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 245/70 R16 |
| Tyre Rear | 245/70 R16 |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ○ Optional |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 5 076 mm |
| Width | 1 807 mm |
| Height | 1 762 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Ground Clearance | 207 mm |
| Kerb Weight | 1 759 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 919 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | SINGLE CAB |
| Turning Circle | 12,6 m |
| Approach Angle | 34 ° |
| Departure Angle | 33 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | REAR |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 1 160 kg |
| Towing Capacity | 1 800 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 10000 |