


Maxus Edeliver3 51.5kwh LWB C/C (118kw) September 2023
| Power Output | 118 kW |
| Torque | 255 Nm |
| Top Speed | 90 km/h |
| Engine Capacity | electric cc |
| Fuel Type | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | electric |
| Drive Wheels | front |
| Fuel Consumption Average | (depends on body fitted) l/100km |
| Fuel Tank Capacity | 51,5 L |
| Fuel Range | 200 km |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| Tyre Front | 185/65 R15 |
| Tyre Rear | 185/65 R15 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Length | 5 090 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 885 mm |
| Wheelbase | 3 285 mm |
| Kerb Weight | 1 480 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 600 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | pick-up - single cab chassis cab |
| Turning Circle | 13,1 m |
| Load Capacity | 1 080 kg |
| Towing Capacity | 650 kg |
| Warranty Period | 5 vehicle / 8 battery up to 75% |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ○ Optional |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |