


Maxus Edeliver3 50.23kwh SWB F/C P/V (118kw) September 2023
| Power Output | 90 kW |
| Torque | 255 Nm |
| Top Speed | 120 km/h |
| Engine Capacity | electric cc |
| Fuel Type | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | electric |
| Drive Wheels | front |
| Fuel Consumption Average | 23,7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 50,2 L |
| Fuel Range | 250 300 km |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 185/65 R15 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Length | 4 555 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 895 mm |
| Wheelbase | 2 910 mm |
| Kerb Weight | 1 425 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 525 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 2 |
| Body Type | panel van |
| Turning Circle | 11,7 m |
| Load Capacity | 945 kg |
| Load Volume | 4 800 L |
| Towing Capacity | 1 090 kg |
| Warranty Period | 5 vehicle / 8 battery up to 75% |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ○ Optional |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |