


PRO (120kw) 4x4 A/T D/C P/U May 2024 - Double Cab
| Power Output | 120 kW |
| Torque | 375 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 1 996 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | all |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 8,5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 73 L |
| Fuel Range | 859 km |
| CO2 Emissions | 223 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 265/60 R18 |
| Tyre Rear | 265/60 R18 |
| Length | 5 365 mm |
| Width | 19 002 145 mm |
| Height | 1 819 mm |
| Wheelbase | 3 155 mm |
| Ground Clearance | 215 mm |
| Kerb Weight | 2 095 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 050 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Body Type | pick-up - double cab |
| Turning Circle | 12,6 m |
| Wading Depth | 550 mm |
| Load Capacity | 750 kg |
| Towing Capacity | 3 000 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 200 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 100 000 km |
| Service Intervals | 15000 |