
4.0l Sahara January 2007 - Soft Top
| Power Output | 130kW@4600 |
| Torque | 296Nm@3500 |
| 0-100 kph | 9,9 s |
| Top Speed | 174 km/h |
| Engine Capacity | 3 966 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 72 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | Not Available |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | ? |
| Keyless Entry | ? |
| Central Locking | Not Available |
| Electric Windows | Not Available |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ? |
| Steering Col Reach Adj | ? |
| Tyre Front | 225/70 R16 |
| Tyre Rear | 225/70 R16 |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Length | 3 947 mm |
| Width | 1 732 mm |
| Height | 1 808 mm |
| Wheelbase | 2 372 mm |
| Ground Clearance | 224 mm |
| Kerb Weight | 1 685 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 975 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Body Type | SOFT-TOP |
| Turning Circle | 10,8 m |
| Approach Angle | 41,8 ° |
| Departure Angle | 31,3 ° |
| Wading Depth | 1 000 mm |
| Diff Lock | CENTRE |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 1 577 kg |
| Towing Capacity | 1 975 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 24000 |