
4.7l V8 Limited AT October 2003 - STATION WAGON
| Power Output | 164kW@4600 |
| Torque | 400Nm@3300 |
| 0-100 kph | 10,0 s |
| Top Speed | 200 km/h |
| Engine Capacity | 4 701 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED AUTOMATIC |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 17,6 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 31,3 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 13,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 78 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | RADIO |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 235/65 R17 |
| Tyre Rear | 235/65 R17 |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Length | 4 613 mm |
| Width | 1 839 mm |
| Height | 1 762 mm |
| Wheelbase | 2 691 mm |
| Ground Clearance | 237 mm |
| Kerb Weight | 1 921 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 317 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 11,1 m |
| Approach Angle | 36,7 ° |
| Departure Angle | 28,6 ° |
| Wading Depth | 700 mm |
| Diff Lock | AUTO |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 2 059 kg |
| Towing Capacity | 1 818 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 60 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 24000 |