
4.7l Sport AT January 2007 - STATION WAGON
| Power Output | 170kW@4500 |
| Torque | 410Nm@3600 |
| 0-100 kph | 9,5 s |
| Top Speed | 189 km/h |
| Engine Capacity | 4 701 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 8 |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED AUTOMATIC |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 14,8 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 19,2 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 12,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 78 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | DRIVER |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | Not Available |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ○ Optional |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 245/65 R17 |
| Tyre Rear | 245/65 R17 |
| Heated Seats | REMOTE |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Length | 4 787 mm |
| Width | 1899-2261 |
| Height | 1 919 mm |
| Wheelbase | 2 780 mm |
| Ground Clearance | 213 mm |
| Kerb Weight | 2 235 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 900 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 11,8 m |
| Approach Angle | 34 ° |
| Departure Angle | 27 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | FRONT+REAR; ELECTRONIC |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 1 940 kg |
| Towing Capacity | 3 000 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 12000 |