
3.7l Renegade AT November 2004 - STATION WAGON
| Power Output | 150kW@5200 |
| Torque | 307Nm@4000 |
| 0-100 kph | 10,8 s |
| Top Speed | 180 km/h |
| Engine Capacity | 3 701 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 4 |
| Gearbox Details | 4 SPEED AUTOMATIC |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 13 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 18 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 10,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 78 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 235/70 R16 OWL |
| Tyre Rear | 235/70 R16 OWL |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 4 501 mm |
| Width | 1 824 mm |
| Height | 1 816 mm |
| Wheelbase | 2 647 mm |
| Ground Clearance | 157 mm |
| Kerb Weight | 1 829 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 540 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 10,9 m |
| Approach Angle | 36,2 ° |
| Departure Angle | 31,1 ° |
| Wading Depth | 483 mm |
| Diff Lock | REAR |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 1 954 kg |
| Towing Capacity | 3 500 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 60 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 24000 |