
2.8l CRD Limited January 2007 - STATION WAGON
| Power Output | 119kW@3800 |
| Torque | 400Nm@1800 |
| 0-100 kph | 13,5 s |
| Top Speed | 174 km/h |
| Engine Capacity | 2 776 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 9,3 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 12 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 7,7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 78 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 235/70 R16 OWL |
| Tyre Rear | 235/70 R16 OWL |
| Heated Seats | FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Length | 4 501 mm |
| Width | 1 824 mm |
| Height | 1 816 mm |
| Wheelbase | 2 647 mm |
| Ground Clearance | 157 mm |
| Kerb Weight | 1 860 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 520 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 10,9 m |
| Approach Angle | 36,2 ° |
| Departure Angle | 31,1 ° |
| Wading Depth | 483 mm |
| Diff Lock | REAR |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 1 954 kg |
| Towing Capacity | 3 500 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 36 yr |
| Service Intervals | 40000 |