


X 200 2.8d S/C D/S November 2024
| Power Output | 68 kW |
| Torque | 210 Nm |
| Top Speed | 0 km/h |
| Engine Capacity | 2 771 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 65 L |
| Fuel Range | 813 km |
| ABS | ✓ Standard |
| Airbag Count | 0 |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195/70 R15C |
| Tyre Rear | 195/70 R15C |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 4 840 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 2 040 mm |
| Wheelbase | 2 470 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Kerb Weight | 1 685 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 835 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Body Type | pick-up - single cab dropside |
| Turning Circle | 10,2 m |
| Load Capacity | 1 500 kg |
| Towing Capacity | 1 250 kg |
| Warranty Period | 5 vehicle / 7 drivetrain |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Intervals | 10000 |