


EV X200 1.9 TON F/C C/C June 2025
| Power Output | 105 kW |
| Torque | 300 Nm |
| Top Speed | 90 km/h |
| Engine Capacity | electric cc |
| Fuel Type | electric |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 0 |
| Gearbox Details | electric |
| Drive Wheels | rear |
| Fuel Tank Capacity | 63,8 L |
| Fuel Range | 180 200 km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 0 |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195/70 R15C |
| Tyre Rear | 195/70 R15C |
| Length | 5 300 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 1 990 mm |
| Wheelbase | 3 100 mm |
| Kerb Weight | 1 800 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 700 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Body Type | pick-up - single cab chassis cab |
| Load Capacity | 1 900 kg |
| Warranty Period | 3 vehicle / 8 battery |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 100 000 km |
| Service Intervals | 20000 |