


2.0 Premium A/T April 2025
| Power Output | 115 kW |
| Torque | 192 Nm |
| 0-100 kph | 11,4 s |
| Top Speed | 181 km/h |
| Engine Capacity | 1 999 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 8,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 54 L |
| Fuel Range | 607 km |
| CO2 Emissions | 193 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/60 R18 |
| Tyre Rear | 235/60 R18 |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 4 640 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Ground Clearance | 181 mm |
| Kerb Weight | 1 490 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 105 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 11,8 m |
| Approach Angle | 18 ° |
| Departure Angle | 25,3 ° |
| Load Capacity | 615 kg |
| Load Volume | 5 391 860 L |
| Towing Capacity | 1 610 kg |
| Warranty Period | 5 vehicle / 7 drivetrain |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 75 000 km |
| Service Intervals | 15000 |