


2.2d F/C P/V A/T May 2024
| Power Output | 130 kW |
| Torque | 430 Nm |
| 0-100 kph | 12,4 s |
| Top Speed | 185 km/h |
| Engine Capacity | 2 199 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 8,7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 75 L |
| Fuel Range | 862 km |
| CO2 Emissions | 189 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/65 R17 |
| Tyre Rear | 215/65 R17 |
| Length | 5 253 mm |
| Width | 1 997 mm |
| Height | 2 000 mm |
| Wheelbase | 3 273 mm |
| Ground Clearance | 186 mm |
| Kerb Weight | 1 995 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 110 kg |
| Doors | 6 |
| Seats | 3 |
| Body Type | panel van |
| Load Capacity | 1 115 kg |
| Load Volume | 4 935 L |
| Towing Capacity | 2 500 kg |
| Warranty Period | 5 vehicle / 7 drivetrain |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 6 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 15000 |