


1.4 Executive A/T July 2024
| Power Output | 73 kW |
| Torque | 133 Nm |
| 0-100 kph | 12,5 s |
| Top Speed | 173 km/h |
| Engine Capacity | 1 368 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 6,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 37 L |
| Fuel Range | 536 km |
| CO2 Emissions | 151 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195/55 R16 |
| Tyre Rear | 195/55 R16 |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Length | 3 995 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 505 mm |
| Wheelbase | 2 580 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Kerb Weight | 998 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 520 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | hatch |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 10,2 m |
| Load Capacity | 522 kg |
| Load Volume | 311 L |
| Towing Capacity | 800 kg |
| Warranty Period | 5 vehicle / 7 drivetrain |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 4 yr |
| Service Plan Distance | 60 000 km |
| Service Intervals | 15000 |