
H100 2.6d A/C F/C D/S February 2020
| Power Output | 58 kW |
| Torque | 167 Nm |
| 0-100 kph | 13,6 s |
| Top Speed | 126 km/h |
| Engine Capacity | 2 607 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 10,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 65 L |
| Fuel Range | 637 km |
| CO2 Emissions | 238 g/km |
| Airbag Count | 0 |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195/70 R15 C |
| Tyre Rear | 195/70 R15 C |
| Length | 4 850 mm |
| Width | 1 740 mm |
| Height | 1 970 mm |
| Wheelbase | 2 430 mm |
| Ground Clearance | 185 mm |
| Kerb Weight | 1 665 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 000 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Body Type | pick-up - single cab dropside |
| Turning Circle | 10,8 m |
| Load Capacity | 1 335 kg |
| Towing Capacity | 1 250 kg |
| Warranty Period | 5 vehicle / 7 drivetrain |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 60 000 km |
| Service Intervals | 10000 |