


1.2 Executive A/T April 2026
| Power Output | 61 kW |
| Torque | 114 Nm |
| 0-100 kph | 14,5 s |
| Top Speed | 160 km/h |
| Engine Capacity | 1 197 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 4 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 5,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 37 L |
| Fuel Range | 627 km |
| CO2 Emissions | 141 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 165/70 R14 |
| Tyre Rear | 165/70 R14 |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 3 815 mm |
| Width | 1 680 mm |
| Height | 1 510 mm |
| Wheelbase | 2 450 mm |
| Ground Clearance | 157 mm |
| Kerb Weight | 916 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 400 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | hatch |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 9,8 m |
| Load Capacity | 484 kg |
| Load Volume | 260 L |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 5 vehicle / 7 drivetrain |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 1 yr |
| Service Plan Distance | 15 000 km |
| Service Intervals | 15000 |