
1.4 SR November 2007
| Power Output | 71kW@6000 |
| Torque | 125Nm@3200 |
| 0-100 kph | 11,2 s |
| Top Speed | 174 km/h |
| Engine Capacity | 1 399 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | LEADED/UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 7,9 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 7,4 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 5 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 45 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | Not Available |
| EBD | Not Available |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 1 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | Not Available |
| Side Airbags Front | Not Available |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | Not Available |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Tyre Front | 195/50 R15 |
| Tyre Rear | 195/50 R15 |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 3 825 mm |
| Width | 1 665 mm |
| Height | 1 495 mm |
| Wheelbase | 2 455 mm |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Kerb Weight | 1 025 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 510 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 10 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 997 kg |
| Towing Capacity | 1 100 kg |
| Warranty Period | 60 |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | S |
| Maintenance Plan Distance | 45 000 km |
| Maintenance Plan Years | 24 yr |
| Service Intervals | 15000 |