


1.2 Premium September 2024
| Power Output | 61 kW |
| Torque | 114 Nm |
| 0-100 kph | 12,6 s |
| Top Speed | 165 km/h |
| Engine Capacity | 1 197 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 5,7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 37 L |
| Fuel Range | 649 km |
| CO2 Emissions | 139 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Tyre Front | 175/65 R15 |
| Tyre Rear | 175/65 R15 |
| Length | 3 815 mm |
| Width | 1 710 mm |
| Height | 1 585 mm |
| Wheelbase | 2 450 mm |
| Ground Clearance | 185 mm |
| Kerb Weight | 940 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 390 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | cross-over |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 9,7 m |
| Load Capacity | 450 kg |
| Load Volume | 290 L |
| Warranty Period | 5 vehicle / 7 drivetrain |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 45 000 km |
| Service Intervals | 15000 |