


1.6 Limited ED A/T May 2019
| Power Output | 90 kW |
| Torque | 150 Nm |
| 0-100 kph | 12,1 s |
| Top Speed | 169 km/h |
| Engine Capacity | 1 591 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 8,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| Fuel Range | 655 km |
| CO2 Emissions | 175 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| USB Port | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 205/65 R16 |
| Tyre Rear | 205/65 R16 |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 4 280 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 630 mm |
| Wheelbase | 2 590 mm |
| Ground Clearance | 190 mm |
| Kerb Weight | 1 240 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 760 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | cross-over |
| Folding Rear Seat | std |
| Turning Circle | 10,6 m |
| Approach Angle | 23 ° |
| Departure Angle | 28,4 ° |
| Load Capacity | 520 kg |
| Load Volume | 402 L |
| Towing Capacity | 1 000 kg |
| Warranty Period | 5 vehicle / 7 drivetrain |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Service Intervals | 15000 |