
1 February 2002
| Power Output | 41kW@5200 |
| Torque | 88Nm@3600 |
| 0-100 kph | 16,9 s |
| Top Speed | 145 km/h |
| Engine Capacity | 989 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 3 |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 7,7 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 10,9 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 5,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 40 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Driver Airbag | Not Available |
| Passenger Airbag | Not Available |
| Side Airbags Front | Not Available |
| Air Conditioning | Not Available |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Satellite Navigation | ? |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | Not Available |
| Park Distance Rear | ? |
| Park Distance Front | ? |
| Electric Windows | Not Available |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | Not Available |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | Not Available |
| Xenon Headlamps | ? |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | ? |
| Rain Sensing Wipers | ? |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ? |
| Steering Col Reach Adj | ? |
| Tyre Front | 155/65 R13 |
| Tyre Rear | 155/65 R13 |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | ? |
| Length | 3 410 mm |
| Width | 1 475 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 700 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 8,6 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 428 kg |
| Towing Capacity | 700 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | O |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 10000 |