
530i Exclusive October 2003
| Power Output | 170kW@5900 |
| Torque | 300Nm@3500 |
| 0-100 kph | 6,9 s |
| Top Speed | 250 km/h |
| Engine Capacity | 2 979 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 11,2 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 15,9 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,6 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO+PHONE |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ELECTRIC |
| Steering Col Reach Adj | ELECTRIC |
| Tyre Front | 225/50 R17 95W |
| Tyre Rear | 225/50 R17 95W |
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 4 841 mm |
| Width | 1 846 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 888 mm |
| Ground Clearance | 124 mm |
| Kerb Weight | 1 570 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 055 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 11,5 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 520 kg |
| Towing Capacity | 2 000 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |