
SMG Touring July 2008
| Power Output | 373kW@7750 |
| Torque | 520Nm@6100 |
| 0-100 kph | 4,8 s |
| Top Speed | 250 km/h |
| Engine Capacity | 4 999 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 10 |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 7 |
| Gearbox Details | 7-SPEED MANUAL; AUTOMATIC CLUTCH; SMG SEQUENTIAL MODE |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 15 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 22,4 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 10,6 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | DSC |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 8 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ✓ Standard |
| Auxiliary Input | X |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO+PHONE |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | REAR |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | X |
| Lane Departure Warning | X |
| Brake Hazard Lights | BRAKE FORCE DISPLAY |
| Steering Col Height Adj | ELECTRIC |
| Steering Col Reach Adj | ELECTRIC |
| Tyre Front | 255/40 ZR19 |
| Tyre Rear | 275/35 R19 Z |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Length | 4 855 mm |
| Width | 1846-2037 |
| Height | 1 512 mm |
| Wheelbase | 2 880 mm |
| Ground Clearance | 0 mm |
| Kerb Weight | 1 955 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 415 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 12,4 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | REAR |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 1 650 kg |
| Towing Capacity | 1 800 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |