
523i Exclusive May 2007
| Power Output | 140kW@5900 |
| Torque | 230Nm@3250 |
| 0-100 kph | 8,3 s |
| Top Speed | 236 km/h |
| Engine Capacity | 2 497 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | REAR |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 8,5 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 12,1 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 6,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| CO2 Emissions | 205 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | DSC |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | ○ Optional |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ○ Optional |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO+PHONE |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Daytime Running Lights | ○ Optional |
| Cornering Lights | ○ Optional |
| Fog Lamps Front | ○ Optional |
| Fog Lamps Rear | ○ Optional |
| Auto Headlamps | ○ Optional |
| Rain Sensing Wipers | ○ Optional |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ○ Optional |
| Heated Mirrors | ○ Optional |
| Auto Dim Interior Mirror | ○ Optional |
| Auto Dim Exterior Mirrors | ○ Optional |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Run Flat Tyres | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ○ Optional |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Brake Hazard Lights | ○ Optional |
| Steering Col Height Adj | ○ Optional |
| Steering Col Reach Adj | ○ Optional |
| Tyre Front | 225/55 R16 V RU |
| Tyre Rear | 225/55 R16 V RU |
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ◆ Partial |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ○ Optional |
| Length | 4 841 mm |
| Width | 1846-2030 |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 888 mm |
| Ground Clearance | 124 mm |
| Kerb Weight | 1 575 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 010 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 11,4 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 520 kg |
| Towing Capacity | 1 800 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |