


1.5 TD FSD S/C P/U December 2023 - Single Cab
| Power Output | 44 kW |
| Torque | 158 Nm |
| Top Speed | 100 km/h |
| Engine Capacity | 1 478 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 3 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | rear |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 6,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 40 L |
| Fuel Range | 645 km |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 185 R14 LT |
| Tyre Rear | 185 R14 LT |
| Leather Seats | Not Available |
| Length | 4 515 mm |
| Width | 1 620 mm |
| Height | 1 850 mm |
| Wheelbase | 2 350 mm |
| Ground Clearance | 177 mm |
| Kerb Weight | 1 275 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 525 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Body Type | pick-up - single cab |
| Turning Circle | 10 m |
| Load Capacity | 1 250 kg |
| Warranty Period | 5 |
| Warranty Distance | 150 000 km |
| Service Intervals | 15000 |