
3.0 T6 7-Seater July 2003 - STATION WAGON
| Power Output | 200kW@5200 |
| Torque | 380Nm@1800 |
| 0-100 kph | 9,8 s |
| Top Speed | 210 km/h |
| Engine Capacity | 2 922 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 4 |
| Gearbox Details | GEARTRONIC; SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 14,9 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 19,7 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 10,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 72 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/60 R18 W |
| Tyre Rear | 235/60 R18 W |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Length | 4 799 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 1 740 mm |
| Wheelbase | 2 859 mm |
| Ground Clearance | 218 mm |
| Kerb Weight | 2 075 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 255 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 12,5 m |
| Approach Angle | 28 ° |
| Departure Angle | 25 ° |
| Wading Depth | 883 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | ✓ Standard |
| Load Capacity | 2 404 kg |
| Towing Capacity | 2 250 kg |
| Warranty Period | 12 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 40000 |