
2.5t October 2003
| Power Output | 154kW@5000 |
| Torque | 320Nm@1500 |
| 0-100 kph | 8,2 s |
| Top Speed | 210 km/h |
| Engine Capacity | 2 521 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 5 |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 11,0 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 15,5 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 205/55 R16 V |
| Tyre Rear | 205/55 R16 V |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Length | 4 710 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 488 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Ground Clearance | 134 mm |
| Kerb Weight | 1 528 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 11,2 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 641 kg |
| Towing Capacity | 1 528 kg |
| Warranty Period | 12 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 40000 |