
T4 Elite January 2013
| Power Output | 132kW@5700 |
| Torque | 240Nm@1600 |
| 0-100 kph | 7,7 s |
| Top Speed | 215 km/h |
| Engine Capacity | 1 596 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 5,5 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 7 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 4,7 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 62 L |
| CO2 Emissions | 129 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | ○ Optional |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | X |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | Not Available |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | Not Available |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Steering Col Height Adj | Not Available |
| Steering Col Reach Adj | Not Available |
| Heated Seats | ○ Optional |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | DRIVER |
| Length | 4 370 mm |
| Width | 1857-2041 |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 646 mm |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Kerb Weight | 1 359 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 910 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 11,2 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 335 kg |
| Towing Capacity | 1 300 kg |
| Warranty Period | 60 |
| Warranty Distance | 100 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 20000 |