
2.3t T5 AT February 2003
| Power Output | 176kW@5100 |
| Torque | 330Nm@2400 |
| 0-100 kph | 7,2 s |
| Top Speed | 240 km/h |
| Engine Capacity | 2 319 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 5 |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED AUTOMATIC |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 13,2 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 18,7 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 10,2 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 68 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ? |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ? |
| Steering Col Reach Adj | ? |
| Tyre Front | 225/45 R17 Z |
| Tyre Rear | 225/45 R17 Z |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 398 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Ground Clearance | 137 mm |
| Kerb Weight | 1 453 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 11,7 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 403 kg |
| Towing Capacity | 1 453 kg |
| Warranty Period | 12 |
| Warranty Distance | 0 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 40000 |