


Kombi 2.0tdi Edition A/T (125kw) March 2026
| Power Output | 125 kW |
| Torque | 390 Nm |
| Top Speed | 175 km/h |
| Engine Capacity | 1 996 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | diesel |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 8 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Fuel Range | 875 km |
| CO2 Emissions | 209 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Lane Departure Warning | ✓ Standard |
| Tyre Front | 215/60 R17 |
| Tyre Rear | 215/60 R17 |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 5 050 mm |
| Width | 2 032 mm |
| Height | 1 978 mm |
| Wheelbase | 3 100 mm |
| Ground Clearance | 164 mm |
| Kerb Weight | 1 912 kg |
| Gross Vehicle Mass | 3 225 kg |
| Doors | 5,2 |
| Seats | 8 |
| Body Type | MPV |
| Turning Circle | 11,8 m |
| Load Capacity | 1 313 kg |
| Towing Capacity | 2 800 kg |
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Maintenance Plan | ✓ Standard |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | 15000 |