
5.0 V10 TDI Tiptronic March 2004 - STATION WAGON
| Power Output | 230kW@3750 |
| Torque | 750Nm@2000 |
| 0-100 kph | 8 s |
| Top Speed | 223 km/h |
| Engine Capacity | 4 921 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 10 |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED AUTO WITH SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 14,2 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 17,1 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 9,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 100 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ELECTRIC |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 255/55 R18 V |
| Tyre Rear | 255/55 R18 V |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ✓ Standard |
| Electric Seat Memory | ✓ Standard |
| Length | 4 754 mm |
| Width | 1 928 mm |
| Height | 1 703 mm |
| Wheelbase | 2 855 mm |
| Ground Clearance | 233 mm |
| Kerb Weight | 0 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 11,6 m |
| Approach Angle | 33,2 ° |
| Departure Angle | 33,6 ° |
| Wading Depth | 513 mm |
| Diff Lock | ○ Optional |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 520 kg |
| Towing Capacity | 3 500 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 15000 |