
3.0 V6 TDI Tiptronic August 2008 - STATION WAGON
| Power Output | 176kW@4000 |
| Torque | 550Nm@2000 |
| 0-100 kph | 8,3 s |
| Top Speed | 204 km/h |
| Engine Capacity | 2 967 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED AUTOMATIC, TIPTRONIC SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 9,9 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 13 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,1 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 100 L |
| CO2 Emissions | 275 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | Not Available |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | AUDIO, COMP, CRUISE |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ○ Optional |
| Rain Sensing Wipers | ○ Optional |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | Not Available |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | MANUAL |
| Steering Col Reach Adj | MANUAL |
| Tyre Front | 235/65 R17 |
| Tyre Rear | 235/65 R17 |
| Heated Seats | FRONT |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ○ Optional |
| Length | 4 754 mm |
| Width | 1 928 mm |
| Height | 1 726 mm |
| Wheelbase | 2 855 mm |
| Ground Clearance | 237 mm |
| Kerb Weight | 2 321 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 945 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 11,6 m |
| Approach Angle | 28 ° |
| Departure Angle | 28 ° |
| Wading Depth | 500 mm |
| Diff Lock | ✓ Standard |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 570 kg |
| Towing Capacity | 3 500 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 15000 |