
2.5 R5 TDI Tiptronic March 2004 - STATION WAGON
| Power Output | 128kW@3500 |
| Torque | 400Nm@2000 |
| 0-100 kph | 12,9 s |
| Top Speed | 179 km/h |
| Engine Capacity | 2 460 cc |
| Engine Layout | LONGITUDINAL INLINE 5 |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED AUTO WITH SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | ALL |
| Full Time 4x4 | ✓ Standard |
| Low Range | ✓ Standard |
| Fuel Consumption Average | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 12,9 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 8,4 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 100 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ○ Optional |
| Park Distance Front | ○ Optional |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | ○ Optional |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | ○ Optional |
| Hill Descent Control | ✓ Standard |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/65 R17 V |
| Tyre Rear | 235/65 R17 V |
| Heated Seats | ✓ Standard |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | ○ Optional |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 4 754 mm |
| Width | 1 928 mm |
| Height | 1 726 mm |
| Wheelbase | 2 855 mm |
| Ground Clearance | 222 mm |
| Kerb Weight | 2 200 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 850 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | STATION WAGON |
| Turning Circle | 11,6 m |
| Approach Angle | 28,4 ° |
| Departure Angle | 28,1 ° |
| Wading Depth | 466 mm |
| Diff Lock | ○ Optional |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 1 570 kg |
| Towing Capacity | 3 500 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 100 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 15000 |