
3.2 V6 S/cab SWB Tiptronic October 2005 - Single Cab
| Power Output | 173kW@6200 |
| Torque | 315Nm@2950 |
| 0-100 kph | 10,7 s |
| Top Speed | 182 km/h |
| Engine Capacity | 3 189 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE V 6 |
| Cylinders | 6 |
| Transmission | AUTOMATIC |
| Number of Gears | 6 |
| Gearbox Details | 6-SPEED AUTOMATIC, TIPTRONIC SEQUENTIAL MANUAL MODE |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 0 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 10,6 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 80 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | X |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 0 |
| Driver Airbag | ○ Optional |
| Passenger Airbag | ○ Optional |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ○ Optional |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Auxiliary Input | X |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ○ Optional |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | X |
| Fog Lamps Front | ○ Optional |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | X |
| Lane Departure Warning | X |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 235/55 R17 V |
| Tyre Rear | 235/55 R17 V |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Length | 5 074 mm |
| Width | 1 994 mm |
| Height | 1 935 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Kerb Weight | 0 kg |
| Gross Vehicle Mass | 2 800 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Body Type | SINGLE CAB |
| Turning Circle | 11,9 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 945 kg |
| Towing Capacity | 0 kg |
| Warranty Period | 24 |
| Service Plan | — |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 15000 |