


1.0 TSI March 2026
| Power Output | 70 kW |
| Torque | 175 Nm |
| 0-100 kph | 10,8 s |
| Top Speed | 187 km/h |
| Engine Capacity | 999 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 3 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | manual |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | manual |
| Drive Wheels | front |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 5,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 40 L |
| Fuel Range | 755 km |
| CO2 Emissions | 121 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 6 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Alloy Wheels | ○ Optional |
| Xenon Headlamps | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Tyre Front | 185/70 R14 (opt 185/65 R15) |
| Tyre Rear | 185/70 R14 (opt 185/65 R15) |
| Length | 4 074 mm |
| Width | 17 511 964 mm |
| Height | 1 451 mm |
| Wheelbase | 2 552 mm |
| Ground Clearance | 106 mm |
| Kerb Weight | 1 067 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 640 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | hatch |
| Turning Circle | 10,6 m |
| Load Capacity | 575 kg |
| Load Volume | 351 L |
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 3 yr |
| Service Plan Distance | 45 000 km |
| Service Intervals | 15000 |