
1.4 TDI May 2003
| Power Output | 55kW@4000 |
| Torque | 195Nm@2200 |
| 0-100 kph | 14,5 s |
| Top Speed | 175 km/h |
| Engine Capacity | 1 422 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 3 |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | DIESEL |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5 SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 6,0 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 7,6 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 4,0 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 45 L |
| CO2 Emissions | 0 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| Stability Control | Not Available |
| Traction Control | Not Available |
| Airbag Count | 2 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | Not Available |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 195/55 R15 85V |
| Tyre Rear | 195/55 R15 85V |
| Heated Seats | Not Available |
| Leather Seats | Not Available |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 4 179 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 650 mm |
| Wheelbase | 2 460 mm |
| Ground Clearance | 113 mm |
| Kerb Weight | 1 175 kg |
| Gross Vehicle Mass | 0 kg |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Turning Circle | 10,6 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | Not Available |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 0 kg |
| Towing Capacity | 1 175 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | O |
| Maintenance Plan Distance | 0 km |
| Maintenance Plan Years | 0 yr |
| Service Intervals | 15000 |