
2.0 Cabriolet July 2009 - Soft Top
| Power Output | 85kW@5200 |
| Torque | 172Nm@2400 |
| 0-100 kph | 11,7 s |
| Top Speed | 185 km/h |
| Engine Capacity | 1 984 cc |
| Engine Layout | TRANSVERSE INLINE 4 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | UNLEADED |
| Transmission | MANUAL |
| Number of Gears | 5 |
| Gearbox Details | 5-SPEED MANUAL |
| Drive Wheels | FRONT |
| Full Time 4x4 | Not Available |
| Low Range | Not Available |
| Fuel Consumption Average | 8,8 L/100km |
| Fuel Consumption Urban | 12 L/100km |
| Fuel Consumption Highway | 6,9 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| CO2 Emissions | 211 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | Not Available |
| Stability Control | ESP |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 4 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Side Airbags Rear | Not Available |
| Curtain Airbags | Not Available |
| Knee Airbag (Driver) | Not Available |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | Not Available |
| Cruise Control | Not Available |
| Adaptive Cruise Control | — |
| Bluetooth | Not Available |
| Satellite Navigation | Not Available |
| Auxiliary Input | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | Not Available |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | REMOTE |
| Park Distance Rear | Not Available |
| Park Distance Front | Not Available |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | Not Available |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | Not Available |
| Panoramic Roof | Not Available |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Xenon Headlamps | Not Available |
| Daytime Running Lights | Not Available |
| Cornering Lights | Not Available |
| Fog Lamps Front | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | Not Available |
| Rain Sensing Wipers | Not Available |
| Hill Descent Control | Not Available |
| Isofix | Not Available |
| Electric Folding Mirrors | Not Available |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | Not Available |
| Auto Dim Exterior Mirrors | Not Available |
| Metallic Paint | ○ Optional |
| Tyre Pressure Monitor | Not Available |
| Run Flat Tyres | — |
| High Level Brake Light | Not Available |
| Blind Spot Warning | Not Available |
| Lane Departure Warning | Not Available |
| Brake Hazard Lights | Not Available |
| Steering Col Height Adj | ✓ Standard |
| Steering Col Reach Adj | ✓ Standard |
| Tyre Front | 205/55 R16 |
| Tyre Rear | 205/55 R16 |
| Heated Seats | FRONT + REAR |
| Leather Seats | ✓ Standard |
| Electric Seat Adjustment | Not Available |
| Electric Seat Memory | Not Available |
| Length | 4 081 mm |
| Width | 1724-1724 |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 508 mm |
| Ground Clearance | 100 mm |
| Kerb Weight | 1 350 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 650 kg |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Turning Circle | 0 m |
| Approach Angle | 0 ° |
| Departure Angle | 0 ° |
| Wading Depth | 0 mm |
| Diff Lock | ✓ Standard |
| Limited Slip Diff | Not Available |
| Load Capacity | 201 kg |
| Towing Capacity | 1 000 kg |
| Warranty Period | 36 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | M |
| Maintenance Plan Distance | 60 000 km |
| Maintenance Plan Years | 60 yr |
| Service Intervals | 30000 |