


1.4 TSI LIFE + Tiptronic (110kw) April 2026
| Power Output | 110 kW |
| Torque | 250 Nm |
| 0-100 kph | 8,5 s |
| Top Speed | 216 km/h |
| Engine Capacity | 1 395 cc |
| Engine Layout | inline |
| Cylinders | 4 |
| Forced Induction Device | turbocharger |
| Fuel Type | petrol |
| Transmission | automatic |
| Number of Gears | 8 |
| Gearbox Details | automatic |
| Drive Wheels | front |
| Gear Shift Paddles | ✓ Standard |
| Engine Position | front |
| Fuel Consumption Average | 6,3 L/100km |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Fuel Range | 794 km |
| CO2 Emissions | 143 g/km |
| ABS | ✓ Standard |
| EBD | ✓ Standard |
| Brake Assist | ✓ Standard |
| Stability Control | ✓ Standard |
| Traction Control | ✓ Standard |
| Airbag Count | 7 |
| Driver Airbag | ✓ Standard |
| Passenger Airbag | ✓ Standard |
| Side Airbags Front | ✓ Standard |
| Curtain Airbags | ✓ Standard |
| Air Conditioning | ✓ Standard |
| Climate Control | ✓ Standard |
| Cruise Control | ○ Optional |
| Adaptive Cruise Control | ○ Optional |
| Bluetooth | ✓ Standard |
| Satellite Navigation | ○ Optional |
| USB Port | ✓ Standard |
| Multi-Function Steering Wheel | ✓ Standard |
| Keyless Entry | ✓ Standard |
| Central Locking | ✓ Standard |
| Park Distance Rear | ✓ Standard |
| Park Distance Front | ✓ Standard |
| Reversing Camera | ✓ Standard |
| Electric Windows | ✓ Standard |
| On Board Computer | ✓ Standard |
| Power Steering | ✓ Standard |
| Sunroof | ○ Optional |
| Panoramic Roof | ○ Optional |
| Tow Bar | ○ Optional |
| Alloy Wheels | ✓ Standard |
| Daytime Running Lights | ✓ Standard |
| Cornering Lights | ✓ Standard |
| Fog Lamps Rear | ✓ Standard |
| Auto Headlamps | ✓ Standard |
| Rain Sensing Wipers | ✓ Standard |
| Isofix | ✓ Standard |
| Heated Mirrors | ✓ Standard |
| Auto Dim Interior Mirror | ✓ Standard |
| Tyre Pressure Monitor | ✓ Standard |
| Voice Control | ✓ Standard |
| High Beam Assist | ✓ Standard |
| Driving Mode Switch | ✓ Standard |
| High Level Brake Light | ✓ Standard |
| Power Socket 12v | ✓ Standard |
| Blind Spot Warning | ○ Optional |
| Lane Departure Warning | ○ Optional |
| Tyre Front | 205/55 R16 (opt 225/45 R17) |
| Tyre Rear | 205/55 R16 (opt 225/45 R17) |
| Leather Seats | Not Available |
| Lumbar Support | ✓ Standard |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 17 892 073 mm |
| Height | 1 483 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Kerb Weight | 1 226 kg |
| Gross Vehicle Mass | 1 810 kg |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Body Type | hatch |
| Folding Rear Seat | backrest |
| Turning Circle | 11,1 m |
| Load Volume | 3 811 237 L |
| Warranty Period | 3 |
| Warranty Distance | 120 000 km |
| Service Plan | ✓ Standard |
| Service Plan Years | 5 yr |
| Service Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan | ○ Optional |
| Maintenance Plan Distance | 90 000 km |
| Maintenance Plan Years | 5 yr |
| Service Intervals | 15000 |